ظرفیت نیروگاه‌های کشور از مرز ۹۳ هزار مگاوات عبور کرد

مدیرکل دفتر برنامه‌ریزی کلان شرکت مادرتخصصی برق حرارتی گفت: ظرفیت نیروگاه‌های کل کشور همزمان با اتصال دومین واحد گازی نیروگاه تربت‌حیدریه به شبکه سراسری برق از مرز ۹۳ هزار مگاوات عبور کرد.

وقایع صنعت – هادی مدقق مدیرکل دفتر برنامه‌ریزی کلان شرکت مادرتخصصی برق حرارتی با اشاره به اینکه ۸۲ درصد از ظرفیت نیروگاه‌های کشور متعلق به واحد‌های حرارتی(گازی، بخاری و سیکل‌ترکیبی) است، اظهار داشت: از ابتدای دولت سیزدهم تاکنون ۹ هزار و ۱۴۷ مگاوات به ظرفیت نیروگاه‌های حرارتی افزوده شده که این اقدام از طریق سنکرون ۴۷ واحد جدید نیروگاهی به ظرفیت ۶ هزار و ۷۶۷ مگاوات، رفع محدودیت نیروگاه‌های بخاری و افزایش توان عملی نیروگاه‌های گازی موجود به ظرفیت دو هزار مگاوات و ۳۸۰ مگاوات واحد‌های مقیاس کوچک محقق شده است.

وی با اشاره به اینکه ظرفیت نیروگاه‌های حرارتی کشوربا افتتاح پروژه‌های جدید در دولت سیزدهم به ۷۵ هزار و ۷۶۷ مگاوات رسیده است، بیان کرد: در حاضر حاضر ۶۲۹ واحد تولید برق حرارتی در ۱۴۵ نیروگاه کشور وظیفه تامین ۹۴ درصد انرژی مورد نیاز مشترکان سراسر کشور را بر عهده دارند.

مدقق ادامه داد: واحد‌های حرارتی سنکرون شده در دولت سیزدهم شامل ۳۳ واحد گاز در نیروگاه‌های سیکل‌ترکیبی هنگام، ایران ال ان جی(سه واحد)، قشم پاسارگارد، آریان زنجان(دو واحد)، مهتاب کویر(دو واحد)، شهید باکری(دو واحد)، تربت‌حیدریه(دو واحد)، فولاد بوتیا، دوکوهه، فولاد مبارکه(دو واحد)، المینیوم المهدی، فولاد غرب آسیا، سبزوار، گل‌گهر و واحد‌های گازی کوچک میانرود، زاهدان(سه واحد)، صبای دهلران(چهار واحد)، پتروشیمی کردستان(سه واحد) و پتروشیمی کرمانشاه مجموعاً به ظرفیت چهار هزار و ۶۷۳ مگاوات بوده است.

مدیرکل دفتر برنامه‌ریزی کلان شرکت مادرتخصصی برق حرارتی گفت: همچنین در این مدت ۱۴ واحد بخار در نیروگاه‌های سیکل‌ترکیبی جهرم، هریس، ارومیه(دو واحد)، چابهار، بعثت پارس‌جنوبی(دو واحد)، غرب‌کارون، عسلویه، فردوسی، خرم‌آباد، سبلان(دو واحد) و کربنات سدیم سمنان نیز با ظرفیت دو هزار و ۱۷۱ مگاوات به شبکه سراسری برق کشور متصل شده است.

مدقق تاکید کرد: این واحد‌های بخار جدید بدون مصرف سوخت اضافی و از طریق حرارت اگزوز واحد گاز قبلی در حال فعالیت هستند و احداث این واحد‌ها منجر به صرفه‌جویی سه میلیارد و ۲۵۰ میلیون مترمکعبی مصرف سوخت در طول سال شده است.

در حال حاضر نیروگاه‌های سیکل‌ترکیبی با مجموع ظرفیت ۳۵ هزار و ۷۹۵ مگاوات بالغ بر ۳۸.۵ درصد ظرفیت منصوبه نیروگاهی کشور را به خود اختصاص داده‌اند. نیروگاه‌های گازی با ظرفیت ۲۴ هزار و ۲۰۲ مگاوات سهم ۲۶ درصدی و نیروگاه‌های بخاری نیز با ظرفیت ۱۵ هزار و ۸۲۹ مگاوات بالغ بر ۱۷ درصد ظرفیت نصب شده نیروگاه‌های کشور را بر عهده دارند.

در این میان نیروگاه‌های برقابی نیز با ظرفیت ۱۲ هزار و ۱۴۴ مگاوات بیش از ۱۳ درصد ظرفیت نیروگاه‌های کشور را به خود اختصاص داده‌اند و نیروگاه‌های تولید پراکنده با ظرفیت دو هزار و ۴۸۵ مگاوات، نیروگاه‌های تجدیدپذیر با ظرفیت یک‌هزار و ۱۴۱ مگاوات، نیروگاه اتمی با ظرفیت یک‌هزار و ۲۰ مگاوات و واحد‌های دیزلی نیز با ظرفیت ۴۰۸ مگاوات مجموعا سهم پنج درصدی از ظرفیت منصوبه نیروگاه‌های کشور را تشکیل می‌دهند. ​

https://vaghayesanat.ir/711165کپی شد!
8062