دستگاه قضایی درخصوص ریزش ساختمان متروپل آبادان چه اقداماتی انجام داده؟

هورنیوز – علی دهقانی رئیس کل دادگستری استان خوزستان با اشاره به آخرین اقدامات دستگاه قضایی در خصوص حادثه متروپل گفت: به منظور ادامه تحقیقات تکمیلی برای بررسی دقیق موضوع، هیئت هفت نفره‌ای توسط بازپرس رسیدگی کننده تعیین شد که هیئت کارشناسی در رشته‌های مختلف پس از تعیین در محل حادثه حضور پیدا کردند و اقدامات خود را در جهت ارائه نظرات کارشناسی صورت دادند.

 

وی افزود: این هیأت هفت نفره در حال بررسی دیگر موارد مختلف و مرتبط با وقوع حادثه هستند تا در صورت شناسایی عامل یا عاملان دخیل در این حادثه شناسایی و دستگیر شوند.

 

علی دهقانی اظهار کرد: برخی از افراد مسؤول در آبادان که مرتبط با حادثه متروپل بودند، در روز اول وقوع حادثه دستگیر شدند؛ پرونده برخی از آن‌ها به واسطه سمت اجراییشان باید در مرکز استان رسیدگی می‌شد؛ لذا پرونده این افراد با قرارعدم صلاحیت به دادسرای مرکز استان خوزستان ارجاع شد.

 

تا کنون‌ بازداشت ۱۳ نفر از عوامل دخیل در وقوع حادثه متروپل آبادان

وی با اشاره به افرادی که تاکنون در این پرونده دستگیر شده‌اند افزود: تاکنون ۱۳ نفر از عواملی که به عنوان مسببان، متخلفان و مقصر در وقوع حادثه متروپل آبادان اعم از ترک فعل یا افرادی که اقداماتی را به صورت مستقیم و به عنوان مباشرت در ارتکاب جرم انجام دادند، با همکاری پلیس و دستگاه‌های امنیتی از جمله سازمان اطلاعات سپاه پاسداران دستگیر و اتهامشان به عنوان مسببان در این جنایت به آن‌ها تفهیم و برایشان قرار تامین متناسب صادر شد و تحقیقات اولیه از آن‌ها نیز همچنان ادامه دارد در مورد مسببین احتمالی بعدی تحقیقات ادامه دارد.

 

وی افزود: تا کنون فعلا رئیس سازمان نظام مهندسی وقت آبادان، ناظر و طراح پروژه متروپل آبادان، تعدادی از پرسنل مرتبط با صدور مجوزها که با افراد شاغل در سازمان نظام مهندسی آبادان همکاری و همراهی داشتند و همچنین ۴ شهردار از جمله شهردار فعلی شهرستان آبادان و سه شهردار سابق این شهرستان دستگیر شدند.

 

رئیس کل دادگستری استان خوزستان تاکید کرد: قرار تامین خواسته کیفری به درخواست اولیاء دم از اموال مقصران صادر شد. همچنین دستور قضایی دادستان مرکز استان به سازمان امور مالیاتی جهت حفظ حقوق دولتی درخصوص اموال یکی از متهمین فوت شده پرونده در جهت توقیف اموال وی صادر شد.

 

دهقانی افزود: شعبه ویژه‌ای در محاکم دادگستری آبادان برای رسیدگی به دعاوی حقوقی و جبران ضرر و زیان حادثه دیدگان، ساختمان‌‎ها و املاک همجوار محل وقوع حادثه و خودروهایی که در پی ریزش متروپل تخریب شدند، تشکیل شده است.

 

اختصاص شعبه‌هایی از مرکز شوراهای حل اختلاف آبادان جهت صدور گواهی‌های حصر وراثت و انجام امورات حسبی

دهقانی با بیان اینکه ۲۰ خودروی شهروندان آبادانی که در پارکینگ همجوار ساختمان پارک و در پی وقوع این حادثه تخریب شدند، تصریح کرد: شعبه‌هایی از مرکز شوراهای حل اختلاف آبادان جهت صدور گواهی‌های حصر وراثت و انجام امورات حسبی که در صلاحیت انجام شوارهای حل اختلاف از جمله تحریر و مهروموم ترکه متوفیان، اختصاص یافت.

 

وی افزود: رسیدگی فوق‌العاده به بحث تعیین و نصب قیم برای افراد صغیری که به عنوان ورثه جانباختگان شناخته شدند، در دادگاه صورت گرفت و کمتر از یک روز به درخواست‎ها رسیدگی و احکام لازم صادر شد.

 

پرداخت دیه به جانباختگان زن در حادثه متروپل

رئیس کل دادگستری استان خوزستان با بیان اینکه ستاد پیگیری امور حقوقی و قضایی این حادثه با همکاری منطقه آزاد اروند و فرمانداری شهرستان آبادان راه‌اندازی شده است، گفت: این مرکز در خارج از مجموعه دادگستری راه‌اندازی شد تا تمام نهادهای متولی در ارائه خدمات از جمله واحد شورای حل اختلاف و همکاران قضایی و اداری دادگستری استان، واحد بیمه، نماینده سازمان تامین اجتماعی، نماینده اداره کل کار، رفاه و اجتماعی و … در این محل مستقر شوند.

 

وی با اشاره به پیگیری موضوع پرداخت دیه جانباختگان زن در حادثه متروپل، گفت: صندوق تامین خسارت‌های بدنی اقدامات پرداخت دیه به تمامی جانباختگان زن در این حادثه را انجام داده است.

 

دهقانی اظهار کرد: جلسه‌ای مبنی بر بحث حمایت‌های حقوقی و معاضدت‎های قضایی به خانواده‌‎های متوفیان و مصدومان حادثه با حضور کانون وکلای دادگستری استان و مشاوران قوه قضائیه برگزار و مقرر شد تا به تمامی افرادی که در این حادثه متحمل خساراتی جانی شدند، دعاویشان توسط وکلای استان خوزستان به صورت رایگان انجام شود.

 

حضور تمام وقت و میدانی دادستان خوزستان در محل ریزش ساختمان از لحظات اولیه ریزش تا کنون

در همین زمینه صادق جعفری چگنی دادستان عمومی و انقلاب خوزستان نیز که از لحظات ابتدایی ریزش ساختمان تا کنون در محل حادثه به سر می‌برد و حضور میدانی داشته است با اشاره به اقدامات انجام شده توسط دادستانی در پرونده حادثه ریزش ساختمان متروپل گفت: پس از وقوع حادثه فرو ریختن ساختمان متروپل آبادان، به همراه معاونان، بازپرس ویژه مرکز استان و رئیس کل دادگستری استان خوزستان به محل وقوع حادثه اعزام شدیم.

 

وی با بیان اینکه با هماهنگی دادستان شهرستان آبادان بازپرس ویژه‌ای در محل وقوع حادثه مستقر شد، افزود: پیرو دستور و تاکیدات رییس قوه قضائیه و دادستان کل کشور مبنی بر تسریع موضوع و پیگیری علل وقوع حادثه و همچنین برخورد قاطع با عامل یا عاملان و افرادی که در پرونده قصور داشتند، در وهله اول پرونده مقدماتی قضایی در دادسرای عمومی و انقلاب آبادان تشکیل شد.

 

دادستان خوزستان تصریح کرد: در ابتدای وقوع حادثه نیز دادستان آبادان پس از حضور در محل دستورات قضایی مبنی بر جمع آوری ادله، بررسی موضوع، علت وقوع حادثه و دستگیری و جلب مقصران حادثه را به ضابطان قضایی صادر کرد.

 

جعفری چگنی تصریح کرد: سازمان پزشکی قانونی استان خوزستان تیم مستقلی اعم از پزشکان و پرسنل خود را در شهرستان آبادان مستقر کرد که کنار بازپرس رسیدگی کننده به پرونده و در بیمارستانی که تعدادی از مصدومان حادثه در آن محل بستری بودند، معایناتی را بر روی آن‌‎ها انجام دادند.

 

صدور جواز دفن توسط پزشکی قانونی استان خوزستان برای ۳۵ نفر از جانباختگان حادثه متروپل آبادان

وی افزود: تیم پزشکی قانونی در کنار اقدامات خود با آزمایشگاه‌هایی که در تعیین هویت اجساد فعالیت دارند ارتباط برقرار کرده و آزمایش‌هایی از قبیل آزمایش ژنتیکی DNA جهت تعیین هویت برخی از جانباختگان صورت گرفت.

 

دادستان خوزستان گفت: سازمان پزشکی قانونی استان تاکنون برای ۳۵ نفر از جانباختگان حادثه متروپل آبادان جواز دفن صادر کرده و اجساد تحویل خانواده‌ آن‌ها شده است.

 

وی افزود: در راستای دستورات قضایی بازپرس رسیدگی کننده به موضوع، اداره تشخیص هویت پلیس آگاهی استان خوزستان با استفاده از آزمایشگاه جنایی خود و با اثربرداری از کلاسه انگشت جانباختگانی که هویتشان مشخص نبود، نظرات کارشناسی خود را در امر تایید هویت اجساد به بازپرس ارائه کردند.

 

جعفری چگنی با بیان اینکه جدای از فعالیت هیئت قضایی رسیدگی کننده برای بررسی علت وقوع حادثه، نظرات متخصصان فنی دیگر سازمان‌های مرتبط در خصوص علت وقوع حادثه اخذ و از آن‌ها استفاده شد، گفت: کارگروهی قضایی متشکل از همکاران با تجربه در دادگاه‌ها و دادسراها جهت بررسی ابعاد حقوقی و مختلف این حادثه تشکیل شد.

 

پرداخت غرامت یا برقراری مستمری کارگران متروپل توسط سازمان تامین اجتماعی

وی افزود: در کنار اقدامات قضایی، موضوع پرداخت دیه مصدومان، متوفیان و افرادی که دچار خسارات شدند را پیگیری کرده و از آنجایی که مالک و پیمانکار ساختمان متروپل قراردادهایی را با برخی از بیمه‌‎ها داشتند، شورای هماهنگی بیمه استان تشکیل شد و با دعوت از بیمه‌های طرف قرارداد با این پروژه، اقدامات لازم برای تسهیل در پرداخت خسارات و دیه صورت گرفت.

 

دادستان خوزستان با اشاره به صدور دستورات قضایی به سازمان تامین اجتماعی استان، بابت انجام تعهدات خود نسبت به ورثه متوفیان کارگر، گفت: از آنجایی که تعدادی از جانباختگان این حادثه کارگرانی بودند که در زمان وقوع ریزش ساختمان در حال کار بودند، پیگیری‌ها برای پرداخت غرامت توسط سازمان تامین اجتماعی و یا برقراری مستمری‎هایشان صورت گرفت.

 

وی افزود: با دعوت از مدیرکل کار، رفاه و امور اجتماعی استان پیگیری‎ها برای پرداخت حقوق کارگرانی که برای این پروژه فعالیت داشتند و پس از وقوع حادثه از کار بیکار شدند، صورت گرفت و بنا شد تا بیمه بیکاری به کارگران از کار بیکار شده پرداخت شود.

 

انجام اقدامات لازم برای صدور سریع قرارنهایی و کیفرخواست پرونده متروپل به دادسرا

وی افزود: این موارد از جمله اقدامات مهمی بود که در ۱۱ روز گذشته تا به امروز در دادستانی مرکز استان خوزستان در شهرستان آبادان انجام شده است.

 

جعفری چگنی تصریح کرد: در پی این هستیم تا در اسرع وقت و در سریع ترین زمان ممکن قرار نهایی و کیفرخواست را در دادسرا صادر کنیم تا پرونده به دادگاه ارجاع شود.

 

وی افزود: همچنین دستورات قضایی برای تخریب باقی مانده ساختمان و با اخذ نظر کارشناسان ذی‌ربط از جمله سازمان نظام مهندسی، راه، مسکن، و شهرداری صادر شده است.

 

دادستان خوزستان بیان کرد: روز گذشته نیز به همراه مسئولان قضایی شهرستان آبادان با خانواده‌های جانبختگان حادثه متروپل دیدار کردیم و‌ در جریان‌مسائل انها قرار گرفتیم.

https://vaghayesanat.ir/705486کپی شد!
25