طرح جدید مجلس برای جلوگیری از خام فروشی/ شرکت پالایش و پتروشیمی تشکیل می‌شود

هورنیوز – هادی بیگی نژاد عضو کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی، از تصویب کلیات طرح تشکیل شرکت پالایش و پتروشیمی در این کمیسیون خبر داد.

 

وی افزود: در حال حاضر ما نفت را به پالایشگاه‌ها می‌دهیم و آنها برای ما سوخت از جمله بنزین، گازوئیل، نفت سفید، نفت کوره و غیره تولید می‌کنند در صورتی که می‌توان مانند سایر کشورهای پیشرفته از نفت خام فرآورده‌های با ارزش افزوده بالا تولید کرد.

 

عضو کمیسیون انرژی اضافه کرد: کشورهای پیشرفته ترکیبات گاز تولیدی را هم جداسازی می‌کنند و در پتروشیمی‌ها از آنها فرآوده‌های با ارزش تولید می‌کنند در صورتی که ما فقط سوخت تولید می‌کنیم.

 

بیگی نژاد تصریح کرد: بهتر است ما نفت و گاز تولیدی را به واحد‌های شکست حرارتی و کاتالیستی برده و فرآورده‌هایی تولید کرد که بتوان در بخش پتروشیمی از آنها استفاده کرد.

 

وی با تاکید بر اینکه تا زمانی که نگاه ما پتروشیمیایی نباشد ما همین مسیر خام فروشی که در این چند دهه آمدیم را ادامه می‌دهیم، افزود: اگر با این طرح جدید شرکت ملی پالایش و پتروشیمی تشکیل شود نگاه به نفت، نگاه زنجیره ارزش افزوده می‌شود؛ هدف ما از تدوین این طرح تغییر رویکرد در خصوص نفت و تولید فرآورده‌های با ارزش است.

 

نماینده ملایر در مجلس بیان کرد: تمامی دولت‌ها بیماری خام فروشی را داشته‌اند و دولت کنونی نیز از این بیماری رهایی پیدا نکرده است، این در حالی است که خوراک مایع برای پتروشمی‌ها در کشور بسیار لازم و ضروری است تا محصولات با ارزش بیشتری تولید کنند اما این نگاه در کشور وجود ندارد.

 

بیگی‌نژاد با بیان اینکه به همین دلایل ما در کمیسیون انرژی طرحی را تصویب کردیم که برمبنای آن زنجیره ارزش از نفت آغاز شود، گفت: کشورهای پیشرفته و حتی کشورهایی مانند هند و عربستان همین مسیر را می‌روند، نگاه پتروشیمی به نفت نگاهی است که اروپا و کشورهای موفق در این صنعت طی کرده‌اند اما ما این نگاه را در وزارت نفت نداریم.

 

عضو کمیسیون انرژی مجلس تاکید کرد: طرح تشکیل شرکت پالایش و پتروشیمی به دنبال تغییر این نگرش است، درواقع باید زنجیره ارزش را از نفت آغاز کنیم، تا برای کشور ثروت‌آفرینی شود.

https://vaghayesanat.ir/705823کپی شد!
21