اختلالات تولید، قیمت نفت را بالا برد

هورنیوز – بهای معاملات نفت برنت با دو دلار و ۶۰ سنت معادل ۲.۴ درصد افزایش، در ۱۱۱ دلار و ۶۳ سنت در هر بشکه بسته شد. بهای معاملات وست تگزاس اینترمدیت آمریکا با دو دلار و ۶۷ سنت معادل ۲.۵ درصد افزایش، در ۱۰۸ دلار و ۴۳ سنت در هر بشکه بسته شد.

 

به دلیل تعطیلات چهارم ژوئیه آمریکا، حجم معاملات نفت برنت و وست تگزاس اینترمدیت به ترتیب ۷۷ درصد و ۷۰ درصد حجم معاملات روز قبل بود.

 

نفت برنت برای کل هفته ۱.۳ درصد کاهش پیدا کرد در حالی که وست تگزاس اینترمدیت ۰.۸ درصد افزایش داشت. هر دو شاخص در ژوئن با کاهش ماهانه روبرو شدند که نخستین کاهش ماهانه از نوامبر بود.

 

قیمتها روز جمعه با وجود انتشار آماری که نشان داد فعالیت تولیدی آمریکا در ژوئن، بسیار بیشتر از حد انتظار آهسته شده است و به شواهد موجود از کندی رشد اقتصاد این کشور همزمان با تحکیم سیاست پولی، اضافه شد، افزایش پیدا کرد.

 

ذخایر اندک نفت و سوخت، کمک کرده است بازار نفت با وجود افت بازارهای سهام و صعود ارزش دلار آمریکا، حمایت شود.

 

جیم ریتربوش، رئیس شرکت ریتربوش و همکاران در یادداشتی نوشت: توانایی بازار برای رشد قوی در معاملات روز جمعه با وجود رشد چشمگیر ارزش دلار و افت بازارهای سهام، نشان می‌دهد بعضی در بازار به محدودیت عرضه متمرکز شده‌اند.

 

اعتصاب برنامه ریزی شده کارکنان نفت و گاز نروژ در پنجم ژوئیه می‌تواند تولید نفت این کشور را حدود هشت درصد معادل ۳۲۰ هزار بشکه در روز کاهش دهد مگر این که توافق لحظه آخر درباره درخواستهای دستمزد حاصل شود.

 

شرکت ملی نفت لیبی پنج شنبه گذشته در دو بندر و میدان نفتی الفیل، وضعیت فورس ماژور اعلام کرد و وضعیت فورس ماژور بنادر بریقه و زیتونیه همچنان به قوت خود باقی است. این شرکت اعلام کرد تولید، افت شدیدی پیدا کرده و صادرات بین ۳۶۵ تا ۴۰۹ هزار بشکه در روز است که ۸۶۵ هزار بشکه در روز کاهش در مقایسه با تولید در شرایط عادی نشان می دهد.

 

طبق گزارش شرکت خدمات انرژی بیکرهیوز، شمار دکلهای حفاری نفت آمریکا که معیاری برای ارزیابی تولید در ماه‌های آینده است، هفته گذشته یک حلقه افزایش یافت و به ۵۹۵ حلقه رسید که بالاترین میزان از مارس سال ۲۰۲۰ است. اگرچه شمار دکلهای حفاری نفت آمریکا برای بیست و دومین ماه متوالی رشد اما اما رشد هفتگی تک رقمی بوده است زیرا بسیاری از شرکتهای انرژی، عوض افزایش تولید، به سودآوری و پرداخت بدهی متمرکز شده اند.

 

در این بین، دولت اکوادور و سران گروه‌های بومی این کشور پنج شنبه برای پایان دادن به بیش از دو هفته اعتراض که باعث توقف بیش از نیمی از تولید نفت این کشور شده بود، به توافق رسیدند.

 

وزیران اوپک پلاس در دیدار پنج شنبه، توافق کردند به استراتژی تولید فعلی پایبند بمانند اما درباره سیاست تولید پس از سپتامبر، صحبتی نشد. در نشست قبلی، اوپک پلاس تصمیم گرفت به جای افزایش تولید به میزان ۴۳۲ هزار بشکه در روز، در ماه‌های ژوئیه و اوت تولید را به میزان ۶۴۸ هزار بشکه در روز افزایش دهد.

 

طبق نظرسنجی رویترز، اوپک در ژوئن، ۲۸.۵۲ میلیون بشکه در روز نفت تولید کرد که ۱۰۰ هزار بشکه در روز کمتر از تولید ماه مه بود.

 

بر اساس گزارش رویترز، جو بایدن، رئیس جمهور آمریکا، اواسط ژوئیه سفر سه روزه‌ای به خاورمیانه خواهد داشت که شامل دیدار از عربستان سعودی است و در شرایطی که آمریکا و کشورهای دیگر با افزایش قیمت‌های سوخت و تورم سرسام آور دست و پنجه نرم می کنند، احتمالا سیاست انرژی با سران منطقه مطرح خواهد شد. با این حال، بایدن گفته است عربستان سعودی را برای افزایش بیشتر تولید نفت، مستقیما تحت فشار قرار نمی‌دهد.

https://vaghayesanat.ir/706265کپی شد!
101