جزئیات آمار مصرف محصولات فولادی در فروردین و اردیبهشت ۱۴۰۱

هورنیوز – در دو ماه ابتدای سال جاری، به نسبت زمان مشابه در سال ۱۴۰۰، بازار آهن کشور شاهد رشد و افزایش مصرف محصولات فلزی بوده است. در این نوشتار، برای شما خوانندگان محترم مصرف ظاهری تک‌تک مقاطع فولادی را مقایسه کرده‌ایم پس با ما همراه باشید.

 

نگاهی به آمار مصرف ظاهری میلگرد، تیرآهن و ورق آهن در دو ماهه سال ۱۴۰۰ و ۱۴۰۱

 

ابتدای نوشته را به بررسی ۳ محصول پرطرفدار و پرمصرف بازار فولاد اختصاص می‌دهیم، چرا که افراد زیادی پیگیر قیمت میلگرد، قیمت تیرآهن و ورق آهن هستند.

 

آمار مصرف میلگرد

مصرف میلگرد در دو ماهه نخست امسال یک میلیون و ۳۹۳ هزار تن گزارش شده درحالیکه در دو ماهه نخست سال گذشته یک میلیون و ۲۱۴ هزار تن بوده است که حاکی از افزایش ۱۵ درصدی مصرف ظاهری است و این تغییرات مصرفی در تعیین قیمت میلگرد امروز در بازار دخالت دارند.

 

 

طبق نظر کارشناسان: “باتوجه به‌آن‌که میلگرد جزء اصلی فعالیت‌های عمرانی و ساخت‌وساز است، اطلاع از شرایط و تغییرات قیمت میلگرد امروز به پیمانکاران فعال در این صنایع کمک می‌کند تا برآورد دقیق‌تری برای هزینه نهایی پروژه‌های خود داشته باشند. قیمت روز میلگرد به پارامترهای متعددی مانند نوسانات بازار آهن، نرخ ارز، میزان عرضه‌وتقاضا، میزان عوارض صادراتی و… بستگی دارد. این فاکتورها اثر زیادی بر قیمت میلگردهای ۱۴ و ۱۶ به‌عنوان پرفروش‌ترین سایزهای این محصول دارند.”

 

آمار مصرف ورق گرم

در دو ماهه اول سال جاری، مصرف ورق گرم حدود یک میلیون و ۷۳۶ هزار تن و در ۲ ماهه اول سال قبل یک میلیون و ۶۰۵ هزار تن به ثبت رسیده که نشانگر افزایش ۸ درصدی در مصرف این محصول فولادی است.

 

یکی از عوامل تاثیرگذار در تغییرات قیمت ورق آهن در دو ماهه نخست امسال نسبت به سال قبل آمار مصرف ظاهری آن است.

 

آمار مصرف تیرآهن

برای تحلیل بهتر قیمت تیرآهن ( https://ahanonline.com/product-category/تیرآهن-و-هاش/تیرآهن/) بایستی به آمار مصرف تیرآهن هم توجه داشته باشیم که رشد ۱۲ درصدی را نشان می‌دهد، به‌این‌صورت‌که از ۱۸۱ هزار تن در ۲ ماهه نخست سال گذشته به ۲۰۲ هزار تن در ۲ ماهه نخست امسال رسیده است.

 

طبق بررسی‌های صورت گرفته:

تیرآهن یکی از مهمترین پروفیل‌ها در صنعت ساختمان شناخته می‌شود. حجم استفاده از این محصول به اندازه‌ای بالا است که حتی کوچک‌ترین تغییر در قیمت تیرآهن موجب اختلاف زیاد در هزینه اجرا خواهد شد. انتخاب مناسب چنین کالای مهمی تاثیر بسیاری در تعیین موفقیت و شکست پروژه خواهد داشت.

 

مقایسه آمار مصرف مقاطع طویل فولادی در ۲ ماه اول ۱۴۰۰ و ۱۴۰۱

 

در بخش قبلی به میزان مصرف میلگرد و تیرآهن پرداختیم و در این بخش قوطی آهن را مورد بررسی قرار می‌دهیم:

 

آمار مصرف قوطی آهن

آمار مصرف قوطی آهن، نبشی، ناودانی و سایر مقاطع فولادی روی هم رفته افزایش ۲۳ درصدی را تجربه کرده است؛ به‌این‌شرح‌که از ۱۱۷ هزار تن در ۲ ماهه نخست سال قبلی به ۱۴۴ هزار تن در ۲ ماهه نخست سال فعلی رشد یافته است.

https://vaghayesanat.ir/707078کپی شد!
31