دستگاه قضایی با هرگونه تجاوز و تخریب اراضی ملی قاطعانه برخورد می‌کند

هورنیوز – علی دهقانی رئیس کل دادگستری استان خوزستان در جلسه شورای حفظ حقوق بیت المال، اظهار داشت: انفال گستره عظیمی است که شامل حوزه های مختلفی از قبیل آب، خاک و محیط زیست می شود و در اصول متعدد قانون اساسی، حفاظت و صیانت از آن مورد تاکید قرار گرفته است بنابراین همه نهادهای مختلف که به عنوان متولی و امین قرار داده شده اند، باید در این صیانت و حفاظت به بهترین نحو و با حساسیت به وظیفه و تکلیف خود عمل کنند.

 

وی افزود: از وظایف مهم و راهبردی شورای حفظ حقوق بیت المال، اتخاذ تدابیر لازم و پیشگیرانه در برابر متجاوزین به عرصه های ملی، منابع طبیعی، تغییر کاربری ها، تجاوز به حریم رود خانه ها است و دستگاه های متولی باید براساس وظایف و تکالیف خود هر گونه تعرض و تجاوز به حقوق بیت المال را در حوزه فعالیت شان در کمتر زمان ممکن شناسایی و مراتب را به دادستان های عمومی و انقلاب سراسر استان گزارش دهند.

 

دهقانی خاطر نشان کرد: هر مسئولی که وظایف و تکالیفی درخصوص حقوق بیت المال برعهده داشته باشد و با عدم توجه به وظایف خود و سهل انگاری و بی توجهی نسبت به حقوق بیت المال موجب تجاوز و تعرض افرادی به اراضی ملی و منابع طبیعی شود نیز باید پاسخگو باشد و وفق مقررات و بدون تعارف با آن فرد برخورد می شود.

 

رئیس شورای حفظ حقوق بیت المال خوزستان در ادامه گفت: باید با اقدامات و راهکارهای پیشگیرانه از تصرفات به اراضی ملی و تشکیل پرونده در این خصوص جلوگیری شود.

 

وی عنوان کرد: دستگاه های متولی بر اساس تکالیف خود به همان حساسیتی که هر مالک نسبت به مال خود دارد، نسبت به حقوق بیت المال حساسیت داشته باشند و بصورت کاربردی راهکارهای پیشگیرانه از تجاوز به اراضی ملی و تغییر کاربری ها و استفاده غیر مجاز از آب را ارائه نمایند.

 

دهقانی اظهار داشت: کاداستر و صدور سند برای اراضی ملی و منابع طبیعی یکی از راهکارهای بسیار کاربردی در برابر تصرفات است که باید موانع اجرای آن برداشته شود.

 

رئیس دادگستری خوزستان گفت: مردم هرگونه تخلف در خصوص تضییع حقوق بیت المال را به دبیر خانه این شورا گزارش دهند تا مورد بررسی و رسیدگی قرار بگیرد و برای تسریع در رسیدگی به پرونده های صیانت از حقوق بیت المال، شعب ویژه در مرحله دادسرا، دادگاه و تجدیدنظر در خوزستان راه اندازی شده است.

 

دادستان عمومی و انقلاب مرکز استان نیز در این جلسه نیز بر تلاش دستگاه های متولی بر حفظ و صیانت از حقوق بیت المال تاکید کرد و اظهار داشت: اگر قصور و یا کوتاهی در این زمینه صورت بگیرد بدون مسامحه برخورد قاطعی خواهیم کرد و دستگاه قضایی نسبت به این موضوع حساسیت خاصی دارد.

 

صادق جعفری چگنی پیشگیری را بهترین راهکار برای جلوگیری از تخریب، تجاوز و تغییر کاربری اراضی ملی و منابع طبیعی دانست و افزود: با توجه به اهمیت موضوع، ضروری است تمهیدات و طرح های پیشگیرانه در خصوص جلوگیری از تخریب، تجاوز و تغییر کاربری اراضی ملی و منابع طبیعی اندیشیده شود و نسبت به آن حساس باشیم.

 

در ادامه جلسه اعضای شورای حفظ حقوق بیت المال به بیان دیدگاه ها، پیشنهادات و فعالیت های صورت گرفته در حوزه های کاری خود پرداختند.

https://vaghayesanat.ir/705860کپی شد!
24