طرح احیای ۷۵۰ چاه نفت غیرفعال با استفاده از ظرفیت شرکت‌های دانش‌بنیان کلید خورد

هورنیوز – در سال‌های گذشته یکی از دغدغه‌های مهم کشور و یکی از ضرورت‌های مهم و استراتژیک در بخش انرژی و اقتصاد کلان کشور در صنعت انرژی، صیانت از ذخایر نفت خام بوده است. مسئله‌ای که به‌کارگیری فناوری‌های به‌روز به منظور بیشینه نمودن برداشت نفت از مخازن و کاهش هزینه‌های تولید را بیش از پیش ضروری می‌سازد.

 

سالانه درصدی از چاه‌های تولیدی شرکت ملی نفت ایران به عنوان چاه‌های غیرفعال از مدار تولید خارج می‌شود. در حال حاضر حدود ۷۵۰ حلقه چاه به عنوان چاه‌های کم بازده دسته‌بندی شده و از مدار تولید خارج شده‌اند. با توجه به اینکه چاه‌های مذکور برای سال‌های متمادی خارج از سرویس و فاقد تولید اقتصادی بوده، سرمایه‌گذاری فناورانه در راستای احیای این چاه‌ها علاوه بر افزایش تولید و عواید حاصل از میادین نفتی کشور، بستر مناسبی برای انجام فعالیت‌های اقتصادی دانش‌محور توسط واحد‌های فناور در زمینه خلق و اجرای فناوری‌های نوین ایجاد می‌کند.

 

یکی از مسائلی که در این میان برای شرکت ملی نفت ایران اهمیت می‌یابد، بازگشت چاه‌های کم‌بازده یا رده خارج شده به مدار تولید است، طرحی که در راستای اجرای برنامه‌های راهبردی شرکت ملی نفت ایران در زمینه احیای چاه‌های کم‌بازده تعریف شده است.

 

اجرایی‌سازی این طرح با استفاده از ظرفیت شرکت‌های دانش‌بنیان و فناور مسئله‌ای است که در نشستی به میزبانی صندوق نوآوری و شکوفایی به منظور معرفی طرح از طرف دست‌اندرکاران شرکت ملی نفت به نهاد‌های مالی، فعالان بازار پول و سرمایه و سایر تأمین‌کنندگان مالی مطرح خواهد شد. در این نشست ضمن معرفی کلیات پروژه، فرصت‌های سرمایه‌گذاری در این حیطه به سرمایه‌گذاران تشریح خواهد شد.

 

گفتنی است، پیش از این شرکت ملی نفت ایران در فراخوان‌هایی شرکت‌های دانش‌بنیان و فناور توانمند در این زمینه را شناسایی کرده و بعد از تأمین سرمایه توسط این شرکت‌ها، پروژه احیای چاه‌ها آغاز خواهد شد.

 

این طرح ناظر بر درصدی از چاه‌های نفت است که سالانه از مدار تولید خارج می‌شوند. از میان این چاه‌ها، احیای ۷۵۰ حلقه چاه و بازگرداندن آن‌ها به مدار تولید دارای ریسک کمتری بوده است. چاه‌های مذکور برای سال‌های متمادی خارج از سرویس و فاقد تولید اقتصادی بوده‌اند و در این میان سرمایه‌گذاری فناورانه در راستای احیای این چاه‌ها علاوه بر افزایش تولید و عواید حاصل از میادین نفتی کشور، بستر مناسبی برای انجام فعالیت‌های اقتصادی دانش‌محور توسط واحد‌های فناور ایجاد می‌کند.

 

از مزایا و ویژگی‌های این طرح می‌توان به کسب درآمد و ارزش افزوده از چاه‌های متروکه و خارج از مدار تولید، تعیین تکلیف وضعیت ۷۵۰ چاه غیرفعال و کم‌بازده شرکت ملی نفت ایران با محوریت واحد‌های فناور و دانش‌بنیان در طول اجرای قرارداد که منجر به توانمندسازی این شرکت‌ها در راستای تبدیل به شرکت فناور در سطح بین‌المللی خواهند شد، امکان سرمایه‌گذاری مستقیم شرکت‌های دانش‌بنیان، استارت‌آپ‌ها و شتاب‌دهنده‌ها و کاهش ریسک عملیات احیای چاه‌ها با استفاده از شرکت‌های خدمات فنی چاه و نیز انتقال مهارت‌ها و تجربیات عملیاتی اجرایی به واحد‌های فناور و دانش‌بنیان اشاره کرد.

 

صندوق نوآوری و شکوفایی نیز به عنوان نهاد متولی تأمین مالی شرکت‌های دانش‌بنیان در کشور ضمن مشارکت در این طرح، درصدد فراهم‌سازی زیرساخت‌های همکاری کلیه سرمایه‌گذاران علاقه‌مند به حوزه نفت در این پروژه است.

https://vaghayesanat.ir/706129کپی شد!
23