دلایل کاهش تولید فولاد

هورنیوز – وحید یعقوبی معاون اجرایی انجمن تولیدکنندگان فولاد ایران در مورد وضعیت تولید فولاد، اظهار کرد: هنوز آمار رسمی تولید فولاد تکمیل نشده اما بر اساس برآوردها در خردادماه نسبت به اردیبهشت ماه به دلیل محدودیت تأمین برق که از ۱۵ خرداد ماه اعمال شد، کاهش تولید داشتیم. البته نکته مهم این است که این کاهش تولید به اندازه کاهش تولیدی که پارسال داشتیم نیست.

 

معاون اجرایی انجمن تولیدکنندگان فولاد ایران افزود: سال گذشته بر اساس مصوبات، کارخانجات تا ۱۰ درصد دیماند کار می کردند که همین مساله موجب افت شدید تولید شده بود اما امسال با توجه به اینکه محدودیت تامین برق بر اساس برنامه صورت گرفته، محدودیت ها مدیریت شد از این رو کاهش تولید فولاد در سال جاری به اندازه پارسال نیست.

 

وی ادامه داد: به نظر می رسد به صورت میانگین در تیر ماه کاهش تولید ۲۰ درصدی داشته باشیم.

 

یعقوبی تصریح کرد: عمده دلیل کاهش تولید فولاد محدودیت های برقی است اما چند نکته دیگر نیز باید مورد توجه قرار گیرد؛ عدم توازن در زنجیره محصولات فولاد وجود دارد از این رو برخی از کارخانجات ذوب القایی توان ادامه کار ندارند. در حال حاضر این کارخانجات ۵ میلیون تن فولاد تولید می کنند اما در کنار محدودیت های برقی، با افزایش قیمت مواد اولیه و هزینه های جانبی، هزینه تمام شده محصولاتشان با قیمت فروش همخوانی ندارد.

 

وی گفت: قیمت پایه ای که بورس کالا برای این محصولات در نظر می گیرد روز به روز در حال کاهش است در حالیکه این قیمت ها پاسخگوی هزینه تولیداتشان نیست بنابراین کارخانجات ذوب القایی یا کاهش تولید داده اند و یا به طور کلی تعطیل کرده اند.

 

معاون اجرایی انجمن تولیدکنندگان فولاد ایران در مورد وضعیت صادرات فولاد نیز اظهار کرد: کاهش آنچنانی در صادرات فولاد نداشتیم اما با توجه به اعمال عوارض صادراتی در ابتدای سال ۱۴۰۱، به نظر می رسد تاثیر این سیاست در تیر و مرداد خود را نشان دهد زیرا قراردادهای فولاد ۲ تا ۳ ماهه است. پس از انتشار آمار رسمی کاهش تولید و صادرات را به وضوح خواهیم دید.

https://vaghayesanat.ir/707059کپی شد!
27